Thy Økobær og Vild is

Tivoli Food Festival

Thy Økobær og Vild is

Thy Økobær

Er du også til alt med bær? Så kig forbi vores bod til Tivoli Food Festival.

Hos Thy Økobær er der ikke langt fra bærbuskene på marken til de færdige produkter. Og da vi selv dyrker bærrene, kan vi høste løbende, når den enkelte sort er på sit højeste. Derefter forvandler vi de syrligsøde bær til smagsintense safter, sirupper og en særlig frugtvin efter en opskrift fra oldemors køkken.

Thy Økobær ligger ved Søndehå i Thy og er en familievirksomhed i 5. generation. De påbegyndte omlægningen til økologisk dyrkning i 2010 og har ikke set sig tilbage siden.

 

Vild Is – En Passion for Økologi og Smag

Vild Is er et unikt projekt, der brænder for at skabe økologiske og velsmagende produkter. De benytter de bedste råvarer, de kan få fingrene i, og deres produktion foregår hos Thy Økobær, som i mange år har drevet et økologisk bærlandbrug. Det er fra dem, Vild Is får størstedelen af deres økologiske bær.

 Sortimentet består af et udvalg af ispinde og sodavand, der alle er udviklet med omtanke for både naturen og den gode smagsoplevelse. Vild Is tror på bæredygtighed, økologi og ærlige ingredienser. Deres produkter forhandles i kiosker, caféer, restauranter og gårdbutikker over hele landet.

Missionen er enkel: At bringe en frisk og naturlig smagsoplevelse til kunderne – uden brug af koncentrater og tilsætningsstoffer.

  • Spilletid

    17. – 18. maj

  • Sted

    Foran Plænen

  • Pris

    Gratis med Tivoli entré

Mere som dette