Leif Ove Andsnes


Leif Ove Andsnes – den norske klavertroldmand
Solist: Leif Ove Andsnes, klaver
Program
Frédéric Chopin (1810-1849): Et udvalg af klaverstykker
György Kurtág (1926): Et udvalg fra Játékok (1973- Lege for klaver)
Ludwig van Beethoven (1770-1827): Klaversonate nr. 32 i C-mol, op. 111 (1821-1822)
—
Frédéric Chopin (1810-1849): 24 Præludier, op. 28 (1839)
På vej mellem New Yorks Carnegie Hall og Wigmore Hall i London har en af nordens største stjerner på den klassiske musikhimmel fundet et sjældent hul i kalenderen til at besøge Tivoli med sit soloprogram. Leif Ove Andsnes har i årtier tryllebundet publikum verden over med sine præcist ciselerede fortolkninger og ubesværet virtuose udgaver af de allerstørste klaverkoncerter på de største scener med de største orkestre. Men også i det intime format skinner hans musikalske overskud klart igennem, og i år har han valgt at tage sit trofaste publikum med på en særdeles legesyg og samtidigt uendelig udtryksfuld rejse langt ind i det store koncertflygels mange klangfarver.
Andsnes begaver os med samtlige af Chopins 24 præludier; musik, der er voldsomt komprimeret i udtryk og virkemidler, og som indeholder alt fra hjerteskærende smerte til sublim skønhed og svimlende virtuositet. Vi skal også opleve et udvalg af György Kurtágs pianistiske, politiske og dybt personlige lege på de sort-hvide tangenter: Játékok, der slet og ret betyder “lege” på ungarsk. Her åbnes der virkelig op for den musikalske legetøjsbutik, når Andsnes med grænseløs nysgerrighed og virkemidler fra hele den pianistiske værktøjskasse undersøger klaveret og alle dets mange facetter i et værk, der er komponeret over fire årtier. Og ikke mindst skal vi i den norske klavertroldmands erfarne hænder høre Beethovens sidste klaversonate - den sidste af 32 ikoniske værker, der for altid ændrede klaveret som instrument.
Spilletider
Tivolis Koncertsal
210 - 445 kr.
Inkl. billetgebyr og inkl. entré til Tivoli
Praktisk information
Dit koncertbesøg
Spillested
Tivolis Koncertsal.
Entré til Tivoli
Billetten giver adgang til Tivoli på koncertdagen i hele Tivolis åbningstid.
Åbningstider i Koncertsalen.
Dørene til Tivolis Koncertsal åbnes en time før koncertens start.
Koncertens varighed
Ca. 2 timer inkl. pause
Bar/restauranter
Koncertsalens barer er åbne inden koncerten og i pausen. Der ligeledes rig mulighed for at spise i en af Tivolis mange restauranter inden koncerten i Haven.
Gæster med særlige behov
Tivoli er for alle, derfor har vi gjort en stort indsats i at alle gæster kan få en magisk tur i Tivoli.
Læs mere om mulighederne HER.
Kørestolspladser og ledsagerpladser kan udelukkende købes ved henvendelse til Tivoli Service Center personligt eller på tlf. 33 15 10 01.
Transport/parkering
Tivoli ligger ved Rådhuspladsen og Københavns Hovedbanegård. Find mere information om offentlig transport her, eller planlæg din rejse med Rejseplanen.dk.
Ankommer du til Tivoli i bil, og har du Tivolikort, kan du få rabat på parkering. Se parkeringsmuligheder her.