Grønland i Tivoli

Grønlandsk musik, talks, sport, boder

Fra 31. juli - 1. august

Haven

Traditionen tro vil den 31. juli og 1. august igen i år stå i det grønlandske tegn.

Grønland i Tivoli er en 2-dages kulturbegivenhed.

I løbet af de to dage får du mulighed for at opleve den moderne grønlandske kultur. Der vil være grønlandsk musik, talks, sport og kunst samt to bodområder med salg af grønlandske kvalitetsvarer.

Der er rig mulighed for at lærer mere om grønlandsk kultur og tradition.

 

PLÆNEN

På Plænen vil du blive præsenteret for noget af Grønlands fineste musik. Programmet indeholder en bred vifte af musikgenre, så der er noget for enhver musiksmag. Se programmet under programpunktet

 

PERGOLAOMRÅDET

Gå på opdagelse i pergolaområdet foran Tivoli Koncertsal. Her finder du boder, en scene med talks og ansigtsmaling for havens yngste gæster (se program for tider).

I pergolaområdet har du også mulighed for at møde Arctic Sport Greenland, som vil introducere og give gæsterne mulighed for selv af prøve kræfter med nogle af de discipliner der finder sted under Arctic Sports.

Årets program kommer til at indeholde et kulturelt festfyrværkeri af aktiviteter, når Tivoli og Grønland i Tivoli igen byder velkommen.

 

OVERSIGT OVER BODER

Akikik - Grønlandske smykker og håndværk

Alutorn. - Grønlandsk husflid og kunst

Blue Water Greenland - Internationalt transport- og logistikfirma

Great Greenland - Grønlandsk sælskindsprodukter og design

Grønlandskalender og Sassuma Sea salt - Kalender med grønlandske motiver samt havsalt fra Grønland 

Inuitten & Tage Hansen Guldsmedie - Grønlandsk design og smykker

Isaksen Design - Grønlandsk tøjdesign

Milik Publishing - Grønlandsk bogforlag

Naja Abelsen - Grønlandsk kunst

Nanoq Cards - Grønlandske motiver, postkort og print

Nuuk Couture - Grønlandsk tøjdesign

Rasmussen Kielsenneeraq - Grønlandske smykker og design

Udnyttelse af Grønlands naturressourcer - Grønlandsk tørret tang

Program

Onsdag den 31. juli

11.00-23.00 Boder i bodområderne ved Plænen og Pergolaen

12.00-18.00 Ansigtsmaling for de yngste (Pergolaen)

12.30-13.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

12.50-12.55 Velkomst ved Pergolaen

13.00-13.20 Talks med Lisbeth Valgreen om den historiske relation mellem Grønland og Danmark (Pergolaen)

13.00-13.05 Velkomst fra Plænen (Plænen)

13.05-13.35 Arctic Sport Greenland (Foran Plænen)

13.30-14.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

13.45-14.15 Anda & Ib, børnesange, (Foran Plænen)

14.30-15.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

14.40-15.00 Talks med Hans Peter Mønsted: Viden og forskning omkring svære oplevelser (Pergolaen)

15.00-15.45 Arctic Sport Greenland (Foran Plænen)

15.20-15.40 Talks med Glaciolog fra GEUS, William Colgan: Foredrag om Camp Centrury (Pergolaen)

15.30-16.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

16.00-18.00 Arctic Sport Greenland, workshop – kom og vær med (ved Pergolaen)

16.00-16.20 Talks med Shazia Khan: Tilblivelsen af fotoudstillingen “Siulit” (Pergolaen)

16.00-16.20 Komiker Piitannguaq Alaufesen (Plænen)

16.30-17.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

16.40-17.00 Talk om Blue Water Greenlands arbejde i Grønland (Pergolaen)

17.00-17.45 Kor Sarpik (Plænen)

17.20-17.40 Talk med Arctic DTU: Arktisk teknologi og uddannelse af arktiske ingeniører (Pergolaen)

19.00-20.00 Tomba Jam (Plænen)

20.30-21.15 Muusi (Plænen)

21.35-22.58 Sauwestari (Plænen)

Torsdag den 1. august

11.00-23.00 Boder i bodområderne ved Plænen og Pergolaen

12.00-18.00 Ansigtsmaling for de yngste (Pergolaen)

12.30-13.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

12.50-12.55 Velkomst ved Pergolaen

13.00-13.20 Talks med Lisbeth Valgreen den historiske relation mellem Grønland og Danmark (Pergolaen)

13.00-13.05 Velkomst fra Plænen (Plænen)

13.05-13.45 Arctic Sport Greenland (Foran Plænen)

13.30-14.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

14.00-15.00 Arctic Sport Greenland, workshop – kom og vær med (ved Pergolaen)

14.00-14.30 Anda & Ib, børnesange (Foran Plænen)

14.30-15.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne)

14.40-15.00 Talks med Hans Peter Mønsted: Viden og forskning omkring svære oplevelser (Pergolaen)

14.45-15.30 Koret Sarpik (Plænen)

15.20-15.40 Talks med Glaciolog fra GEUS, William Colgan: Foredrag om Camp Centrury (Pergolaen)

15.30-16.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne) 

15.30-16.15 Arctic Sport Greenland (Foran Plænen)

16.00-16.20 Talks med Shazia Khan: Tilblivelsen af fotoudstillingen “Siulit” (Pergolaen)

16.30-18.00 Arctic Sport Greenland, workshop – kom og vær med (ved Pergolaen)

16.30-16.50 Kahoot – Konkurrence (Plænen)

16.30-17.00 Rasmus Klump og Flora besøger bodområderne (Bodområderne) 

16.40-17.00 Talk om Blue Water Greenlands arbejde i Grønland (Pergolaen)

17.00-17.30 Hyldest af sportspræstationer fra Arctic sport & Dene Games (Plænen)

17.20-17.40 Talk med Arctic DTU: Arktisk teknologi og uddannelse af arktiske ingeniører (Pergolaen)

18.30-19.15 Muusi (Plænen)

19.15-19.30 Komiker Piitannguaq Alaufesen (Plænen)

20.00-21.00 Tomba Jam (Plænen)

21.30-22.58 Ole Kristiansen Band (Plænen)

Spilletidspunkt

Tid
Sted
Pris
31. juli
Inkluderet i entréen til Tivoli
1. august
Inkluderet i entréen til Tivoli