Pressemeddelelse: 21-06-2010

 

Knald i Tivoli

Der sker altid noget i Tivoli og næste lørdag den 19. juni bliver ingen undtagelse. Udover at vise VM kampen mellem Cameroun og Danmark på storskærm på Plænen tages der på lørdag hul på 11 ugers fyrværkerishow i Tivoli. Fyrværkeri har været en del af Tivolis underholdning siden 1843 og er stadig blandt det populæreste i Haven.

Når kampen mellem de afrikanske løver fra Cameroun og de raske danske drenge på storskærmen fløjtes af gøres der klar til det første af i alt 11 fyrværkeri shows der er fordelt i perioden den 18.6 - 26.9.10. De første ni shows er placeret på lørdage og de sidste to afvikles på søndage.

"De største lysbomber når op i 120 meters højde," siger fyrværkerimesteren i Tivoli Gunnar B Knudsen, der lover, at der ikke bliver sparet på krudtet. "Der bliver de kommende lørdage brugt mellem 60 - 75 kilo ren krudt i form af romerstjerner, kometer, sole og en særlig Tivoli farfallas omdanner himlen til et inferno af lys og farver, som kan ses over hele København".


Fyrværkeriprogram for sommersæsonen:

Lørdag

19.6.2010

kl. 23.45

Lørdag

26.6.2010

kl. 23.45

Lørdag

3.7.2010

kl. 23.45

Lørdag

10.7.2010

kl. 23.45

Lørdag

17.7.2010

kl. 23.45

Lørdag

24.7.2010

kl. 23.45

Lørdag

31.7.2010

kl. 23.45

Lørdag

7.8.2010

kl. 23.45

Lørdag

14.8.2010

kl. 23.45

Søndag

15.8.2010

kl. 23.45

Søndag

26.9.2010

kl. 22.45


Arrangementet er inkluderet i entréen til Tivoli.

Fyrværkerihåndværket
Det tager 1 - 2 uger at planlægge og forberede et fyrværkeri show til Tivoli. Fyrværkeriet produceres i Spanien, efter gamle håndværkstraditioner. Når fyrværkerne ankommer til Tivoli tager det seks timer, for 2 mand, at sætte fyrværkeriet op. Fyrværkeri showet den 15. august, hvor det er Tivolis fødselsdag og søndag den 26. september er de såkaldte musikstyrede fyrværkeri shows. De er i en helt speciel klasse for sig og disse shows er stadig i forberedelsesfasen.

Fakta
Siden 1843 har fyrværkeri været en del af Tivolis underholdning. Dengang lå der en fyrværkerifabrik ved Stadsgraven lige bag Divan 2. Selve afbrændingen af fyrværkeriet foregik på en estrade lige uden for Haven. Grunden til det arrangement var, at man ikke kunne transportere fyrværkeri over store afstande, men man kunne på den anden side heller ikke skyde det af midt imellem folk; kemikalierne var ikke sikre nok.

Fyrværkerierne fandt sted på særlige festaftener, hvor der også var såkaldt brillant illumination. Det indebar, at der blev tændt lys på bygninger og i træer og bede. Dette var ingen enkel sag, for der var tale om glas fyldt med olie med en lille flydevæge i, monteret i forskellige holder.

Hver eneste lampe skulle altså tændes manuelt. En aften med festbelysning sluttede med fyrværkeri. Tivolis første, faste fyrværker var Gaëtano Amici, som Carstensen havde inviteret fra Italien. Det er ham, der har givet navn til Amicisvej på Frederiksberg. I dag hedder fyrværkerimesteren Gunnar B Knudsen.

 

Tivoli inviterer til VM fodbold på storskærm på Plænen den 19 og 24. juni:

19:00 Optakt til kampen med Dj og masser af fodboldhits

20:30 Kampen fløjtes i gang med henholdsvis Cameroun og Japan

Pause med Dj underholdning

21:30 Anden halvleg

23.45 Fyrværkeri fra Koncertsalens tag

Rart at vide
Når entreen til Tivoli er betalt er der fri adgang til fodboldkampene på storskærmen.

 

Med venlig hilsen

Tivoli
Torben Plank
Presseansvarlig
HR & Kommunikation
Tlf: 22 23 74 40

Mail: tpl@tivoli.dk

Andre Tivoli-sites:
Mine Genveje:
NYHEDSBREV Gode tilbud, Events, Koncerter & Rabatter

Tilmeld
Tivoli A/S Vesterbrogade 3 - Postboks 233 DK-1630 København V - 3315 1001