Pressemeddelelse: 21-04-2010

Skolepatruljerne hyldes i Tivoli

Rådet for Sikker trafik og Trygfonden fejrer den 28. april de danske skolepatruljer i Tivoli med en tak-for-hjælpen fest for de tusindvis af frivillige skoleelever, som i løbet af skoleåret hjælper deres kammerater sikkert til skole.

Skolepatruljemedlemmerne kan se frem til en dag i Tivoli med adgang til forlystelserne samt show kl. 12.30, hvor rapperen Kalle Pimp, der vandt DR´s Talent 2009 optræder på Plænen. Skolepatruljedeltagerne bliver på dagen behandlet som VIPere, da de bl.a. får egen indgang til Haven med rød løber samt får et VIP-område stillet til rådighed under hele showet på Plænen.

Program for Skolepatruljefesten
kl. 11.00, Tivoli åbner
kl. 12.30 Underholdning, konkurrence og koncert med Kalle Pimp på Plænen

Lav en historie om patruljerne
Vil du høre mere om de danske skolepatruljer, der har eksisteret i mere end 60 år, eller vil du møde Frederik der har været SP i et år så kontakt os.
Vi formidler også kontakt til Kalle Pimp.

Fakta om skolepatruljer:
Skolepatruljeordningen blev første gang indført i 1949 ved Sundpark skole på Amager.

En skolepatrulje arbejder på vejen hver morgen og er med til at sørge for en sikker skolevej. Hvert år er der børn, der reddes fra at komme alvorligt til skade eller blive dræbt i trafikken p.g.a. skolepatruljernes trofaste indsats.

Skolepatruljer er et synligt symbol på, at skoler, kommuner og politi tager trafiksikkerhed i skoleområdet alvorligt. I Danmark har vi knap 20.000 skoleelever, der patruljerer på skolevejene ved knap halvdelen af landets skoler. Skolepatruljerne er fornuftige og ansvarlige elever fra primært 6. klasse, som gør en stor og vigtig indsats.



Vedlagte foto er til fri brug

Med venlig hilsen

Tivoli
Torben Plank,
Presseansvarlig
HR & Kommunikation
Tel: +45 33 75 04 40
Mob: +45 22 23 74 40
tpl@tivoli.dk

 

Andre Tivoli-sites:
Mine Genveje:
NYHEDSBREV Gode tilbud, Events, Koncerter & Rabatter

Tilmeld
Tivoli A/S Vesterbrogade 3 - Postboks 233 DK-1630 København V - 3315 1001