Hvad skal du hver fredag fra den 16. april til den 26. september? Et godt bud kunne være at tage et smut i Tivoli og opleve de 24 koncerter med hele 31 kunstnere som Fredagsrock i præsenterer i år.
Fredagsrock-programmet 2010 byder på en skøn blanding af danske og udenlandske navne. Der favnes vidt med veletablerede navne som Kashmir, Sanne og CV Jørgensen og nye navne som The Asteroids Galaxy Tour, Stoffer & Maskinen og Turboweekend. Fredagsrock får også besøg af udenlandske navne, hvor Spandau Ballet og Jamie Cullum gør sig stærkt bemærket.
Og som om det ikke var nok, så er du tæt på mange, gode madoplevelser. Vi har alt lige fra burgere over wok-, sushi-, og nudelretter til Michelin-stjernet kogekunst. Og med et Tivoli Årskort i hånden har du fri adgang til alle 24 koncerter - og i øvrigt alle dage i åbningstiden hele 2010.
Her på siden kan du læse mere om de enkelte navne og se hvilke fredage, der er dobbeltkoncerter. Ved de 7 dobbeltkoncert ud af de samlet 24 koncerter, spiller kunstnerne hver for sig, men der er mulighed for at få en helt unik koncertoplevelse, hvis kunsterne vælger at snige sig ind i hinandens program.
Vi glæder os til at byde dig velkommen i Tivoli.
Så tjek programmet, tilføj koncerterne til din kalender og så ses vi på Plænen!